Potápění
Potápění je přirozená součást plavání kojenců. Je to něco, co se děje jakoby mimochodem během pobytu ve vodě. Potápění je napínavé a je to jiný způsob pohledu na svět. Možnost pohybovat se pod vodou bez zábran dává dítěti pocit svobody. Dítě se naučí nepodléhat panice, spadne-li náhodou do vody, a je na tuto nepředvídatelnou událost lépe připraveno. Rodiče získávají pocit jistoty, když vědí, že jejich dítě zvládá plavání i pod vodou.
Děti se rodí s takzvaným potápěcím reflexem, což znamená, že když se cizí tekutina dostane do oblasti hrtanové příklopky, ta se uzavře a zablokuje dýchací cesty. Následuje masivní reflex: činnost srdce se sníží skoro na polovinu, zvýší se tlak krve, polykací reflexy se uvedou v činnost, paže a nohy se začnou rytmicky pohybovat a krev z paží a nohou se přerozdělí do životně důležitých orgánů – srdce a mozku. To vše má jediný cíl – šetřit kyslíkem a dostat se na hladinu vody. Tento potápěcí reflex mají děti do věku 6 měsíců a pomáhá jim zatajit dech během pobytu pod vodou. Potápěcí reflex funguje jen při několika prvních potopeních. Děťátko se totiž postupně naučí zadržet dech, takže pak už nehraje roli, zda-li reflex existuje nebo ne.
Prvním krůčkem ve výuce potápění je otírání obličejíčku mokrou dlaní, pak dítě poléváme a později potápíme pod vodu. Před potopením dá rodič nebo instruktor dítěti vždy jasný signál. Dítě se brzy naučí podmíněným chováním spojit signál s potápěním a naučí se vyhnout potápěcímu reflexu tak, že místo toho vědomě zadrží dech. Nikdy se s dětmi nepotápějte bez dohledu odborného personálu, pokud sami nemáte dostatečné zkušenosti.
Historie a výzkum
Plavání kojenců není nový jev. V knihách starých několik set let se můžeme dočíst, že cestovatelé v tropických zemích viděli, jak domorodé maminky berou své nově narozené děti a koupou je v lagunách nebo říčkách, pouštějí je a potápějí pod vodu.
V našich částech světa se plavání kojenců a batolat začalo vyvíjet přibližně před 40 lety. Začalo současně v USA, Austrálii, Kanadě a západním Německu na počátku 60. let. V této době také pracoval na výzkumech v oboru plavání kojenců ruský vědec Dr. Igor Čarkovskij, šlo však spíše o experimentování – co děti zvládnou nebo kolik vydrží. Tento přístup nebyl zrovna citlivý, byla zde snaha o urychlení vývoje, dítě se mělo naučit plavat co nejdříve. U nás v 70. letech začal s výzkumem v této oblasti doc. Miroslav Hoch z Fakulty tělovýchovy a sportu na pražské univerzitě. Jeho přístup byl již citlivější. Své články publikoval např. ve Vlastě. Pro pokročilý věk se mu však plavání nepodařilo rozvinout. Nyní je plavání kojenců velmi rozšířenou a oblíbenou aktivitou i našich nejmenších. Výzkumy a zkušenosti ukazují, že děti, které plavou, jsou zdravější. Jelikož se od útlého věku zocelují koupáním a potápěním, mají méně problémů s dýchacími cestami.
Německá profesorka Liselott Diem z Kolína svými průzkumy v letech 1974-1977 dokázala, že děti, které plavou od 3 měsíců, lépe koordinují své pohyby a rovnováhu. Tyto děti jsou také více nezávislé a v novém neznámém prostředí méně bojácné. Ve své práci Diem zdůrazňuje, že voda stimuluje všechny smysly.